Mhrs 18 Yaş Aşı Randevuları İle Yoğun

Mhrs 18 Yaş Aşı Randevuları İle Yoğun. Türkiye aşı atağı devam ediyor. Geçtiğimiz cuma günü yani 25.06.2021 tarihinde 18 yaş üstü vatandaşların aşı hakkı e nabız uygulamasından tanımlandı. Artık 18 yaş üstü vatandaşlarımızın aşılanmasına başlandı. bu hafta üniversite sınavı olması nedeniyle 18 yaş üstü vatandaşlarımızın bir bölümünün sınava girecek olması nedeniyle aşı randevu talebi ertelenmişti. Bugün itibaren sınavın bitmesiyle Merkezi Hekim randevu Sisteminden aşı randevusu almak isteyen vatandaşlarımızın yoğun ilgisi başladı.

Peki 18 Yaş üstü vatandaşların aşı olması zorunlu mu?

Türkiye’de çocukluk aşıları dâhil, aşı uygulaması zorunlu değildir. Bununla birlikte aşı, hastalıklardan korunmak için en etkili yöntemlerden biridir. Aşı sayesinde yeryüzünden silinmiş pek çok hastalık mevcuttur. Bu nedenle T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından aşıyla ilgili toplumu bilinçlendirme çalışmaları yürütülmektedir. Aşı olmak, kişinin topluma karşı sorumluluğudur.

Aşı nerede yapılacak?

Ülkemizde şuan yaygın olarak Biontech aşısı uygulanmakta olup bu aşının öncelikle hastanelerde yapılması önerilmakte isede aile hekimlerine de aşı yapma yetkisi verildiği için randevu verirse aile hekiminizden de randevu alıp aşı yaptırabilirsiniz. İnaktif COVID-19 aşıları ise öncelikli olarak Aile Sağlığı Merkezleri olmak üzere aşılama aşılama hizmeti sunan sağlık kuruluşlarında yapılacaktır. Yaşlı bakımevleri, engelli rehabilitasyon merkezleri ve koruma evlerinde kalanlar ile hizmet sunanlara Toplum Sağlığı Merkezleri/İlçe Sağlık Müdürlükleri ekiplerince aşılama hizmeti verilecektir. Evde sağlık hizmeti sistemine kayıtlı olan kişilerin aşılamaları, bu hizmeti veren ve aşı uygulamaya yetkili olan sağlık personeli tarafından yapılacaktır.
T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından temin edilen aşılar, aşılama hizmeti sunulan sağlık kuruluşlarında ücretsiz olarak uygulanacaktır.

On Sekiz yaş üstü vatandaşlarım aşı olmak için ne yapmalı?

e-Nabız uygulamasına girerek COVID-19 aşısı yapılacak grupta olup olmadığınızı kontrol ediniz.

Aşı yapılacak grupta olup olmadığınızı kısa mesaj (SMS) ile öğrenmek için AŞI yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla T.C. Kimlik Numarası ve T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesini yazıp 2023’e kısa mesaj (SMS) gönderebilirsiniz. (Örnek: AŞI 12345678910 1234) 

Aşı yapılacak grupta iseniz Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS web, MHRS mobil) veya e-Nabız üzerinden aşı için randevu alınız. Temas riskini en aza indirmek için lütfen, randevu almadan sağlık kuruluşuna başvurmayınız. 

(Visited 60 times, 1 visits today)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir